Dieta během cukrovky: Po téhle stravě vám cukr nevyletí nahoru!

Dieta při cukrovce je jedním z faktorů, který určuje, jak úspěšně a jak rychle se podaří dostat zvýšenou hladinu glukózy v krvi zase pod kontrolu. Cukrovkář tedy potřebuje jídelníček, který bude zohledňovat jeho speciální výživové potřeby a který zajistí, že hladina krevního cukru nebude příliš kolísat. Jak to ale zařídit?

Cukrovka je vážné metabolické onemocnění, které s sebou přináší řadu nejrůznějších rizik a komplikací. Nejen, že musíme dávat dobrý pozor na to, aby hladina krevního cukru nebyla příliš vysoká a nedocházelo tím pádem ke zvýšenému riziku zhoršování zdravotního stavu. Problematická může být i příliš nízká hladina glukózy, kvůli které vám může být špatně a dokonce může způsobit i kolaps (nejen) na veřejném místě.

Související: Jak se projevuje prediabetes?

Z toho důvodu musí diabetici a prediabetici dávat velký pozor na to, aby hladina krevního cukru příliš nekolísala nahoru a dolů. A toho lze docílit především správně zvoleným jídelníčkem a dalšími tipy, které souvisí se zásadami stravování a zdravým životním stylem.

Dieta při cukrovce typu 2

dieta při cukrovce

Vzhledem k tomu, že lidí, kteří trpí cukrovkou typu 2 je v populaci více než těch, kteří mají vrozenou cukrovku typu 1, budeme se zabývat právě druhou skupinou. Zde je totiž strava jedním ze způsobů léčby, který vhodně doplňuje snížení stresu nebo větší množství pohybové aktivity.

Možná vás to překvapí, ale nemusíte z jídelníčku úplně vyškrtnout zdroje sacharidů. Důležité je však to, aby nepocházely ze sladkostí, cukrovinek a přidaných sladidel. Místo toho volte celozrnné výrobky (těstoviny, pečivo…), přiměřené množství ovoce a podobně. Vždy se navíc doporučuje bedlivě sledovat jejich množství. Tělo každopádně tyto zdroje sacharidů potřebuje pro své normální fungování, takže se jich nemusíte bát.

Dále do jídelníčku přidejte:

  • Kvalitní zdroje proteinů (libové maso, nízkotučné a polotučné mléčné výrobky…)
  • Zeleninu
  • Luštěniny
  • Ořechy

A podobně.

Glykemický index

Pokud nevíte, po jaké cestě se máte při nově zjištěném problému vydat, rozhodně nic nepokazíte, když si sednete k internetu (nebo k výživovým tabulkám v tištěné formě) a začnete se zajímat o to, jaký mají potraviny glykemický index. V případě, že je vysoký, znamená to, že po jejich konzumaci vám přechodně vyletí krevní cukr nahoru. Cílem tedy je jíst hlavně potraviny s nízkým a středně vysokým glykemickým indexem a ty, které ho mají vysoký, jíst pouze občas a v omezeném množství. Díky této znalosti se navíc může výrazně rozšířit seznam potravin, které si můžete v průběhu dne dopřát.

glykemický index

Dieta při cukrovce: Důležité je i načasování jídel

Vzhledem k tomu, že po větším jídle obvykle křivka krevního cukru hodně kolísá, dalším způsobem správného managementu problému je zmenšení porcí, se kterým půjde ruku v ruce zvýšení jejich počtu během dne. To znamená, že ve srovnání s lidmi, kteří jedí tři velká jídla denně, si můžete dovolit jíst pětkrát až šestkrát za den po menších porcích.

Také dávejte pozor na to, abyste v průběhu dne nepřijali příliš mnoho potravy. Na druhou stranu, pro diabetiky není vhodné ani hladovění. Sice budete možná muset svůj jídelníček a jeho obsah v prvních týdnech více sledovat, po nějaké době byste však měli vědět, co si můžete dovolit a co by mohlo naopak způsobit potíže.

Proč záleží i na dalších faktorech?

další tipy pro stravování při cukrovce

Na cukrovku a její lepší zvládání má nemalý vliv například i to, jakou máme hmotnost. Z toho důvodu je klíčové volit jídla i na základě toho, aby dokázala přispět k redukci přebytečných kil.

Tomu můžete přizpůsobit:

  • Četnost příjmu tučných jídel
  • Způsob úpravy jídel (nevhodné je například smažení, mnohem lepší je pečení nebo dušení)
  • Nákupy (například budete upřednostňovat nízkotučné a polotučné mléčné výrobky před plnotučnými a podobně, dnes už naštěstí existují i light verze sýrů, margarínů atd.)

Součástí vaší dlouhodobé snahy o úpravu krevního cukru pak může být kromě jiného i dlouhodobé užívání volně prodejného doplňku stravy na podporu normální hladiny krevního cukru. Vyzkoušet můžete například doplněk stravy Diapil či Diaben.

Jakým způsobem jste upravili svůj jídelníček během cukrovky vy?

Napsat komentář