Prediabetes – na jeho příznaky pomůže těchto 6 babských rad

Máte zvýšenou hladinu krevního cukru? Pokud vám během měření u lékaře vyšlo, že máte prediabetes, nemusíte hned propadat strachu a panice. I když nejde o příjemný životní moment, cukr v krvi lze dostat pod kontrolu několika jednoduchými tipy, které jsou dostupné každému. Na jaké babské rady na prediabetes a jeho kontrolu se tedy ve všedním životě více zaměřit?

Cukrovka je vážné metabolické onemocnění, které ovlivňuje zacházení těla s cukrem. Jeho hladina je dlouhodobě zvýšená, což má negativní vliv na celkové zdraví. Nekompenzovaná cukrovka může hrozit například neuropatií, diabetickou nohou či zvýšenou náchylností vůči mrtvici, infarktu a podobně. Z toho důvodu bychom měli hladinu cukru v krvi pravidelně monitorovat a v případě potřeby bychom měli pracovat na dlouhodobé úpravě našeho celkového životního stylu.

Když už ale k jeho zvýšení přeci jen dojde, ještě to nemusí znamenat cestu do propasti. Klíčové je, abyste na tuto skutečnost správně zareagovali a okamžitě jste upravili svoji životosprávu.

Jaké přírodní metody na prediabetes byste rozhodně měli vyzkoušet?

Ztráta přebytečné hmotnosti

Jedním z faktorů, který má na hladinu krevního cukru nemalý vliv, je tělesná hmotnost. Pakliže je dlouhodobě nad normou, může přispívat k vyššímu riziku různých problémů někdy v budoucnu.

Právě z toho důvodu je moudré přistoupit k postupné kontrole hmotnosti, které lze dosáhnout vyškrtnutím slazených nápojů a džusů, omezením alkoholu, vyškrtnutím nezdravých a tučných potravin, větším přísunem čerstvých potravin, ovoce, zeleniny, proteinů a luštěnin a zvýšenou pohybovou aktivitou.

Spánek

Prediabetes – na jeho příznaky pomůže těchto 6 babských rad 2

Ano, i to, kolik toho v noci naspíte, má velký vliv na hladinu krevního cukru. A pak také na to, jaké v průběhu dne učiníte stravovací volby. Pokoušejte se tedy předejít spánkové deprivaci a snažte se každou noc odpočívat alespoň 7,5 až 9 hodin. Pokud máte se spánkem dlouhodobé problémy, můžete upravit prostředí ve své ložnici. Také si dopřejte před spaním kvalitní spánkovou hygienu, která vás na odpočinek lépe připraví.

Cvičení

Prediabetes – na jeho příznaky pomůže těchto 6 babských rad 3

Nemusíte se lopotit 7 dní v týdnu v posilovně. Opravdu je ale důležité, abyste se několikrát týdně zdravě hýbali. V opačném případě to může mít skutečně negativní následky. Pokud není váš zdravotní stav a kondice v perfektní formě, pro začátek si vyberte chůzi a lehčí kardio cvičení. Jakmile se vaše fyzička zlepší, můžete se pustit i do něčeho trochu náročnějšího. Klíčem je, abyste se denně pohybovali alespoň 20-30 minut.

Vláknina

U zvýšené hladiny krevního cukru je důležitá zdravá životospráva obecně, rozhodně byste ale neměli ignorovat ani důležitost přísunu většího množství vlákniny, která podporuje trávení a přispívá k normálnímu stavu střevní mikroflóry. Zároveň může jít o způsob, jak se dá předejít nežádoucím výkyvům hladiny krevního cukru. Snažte se tedy do své životosprávy zakomponovat celozrnné výrobky (pečivo, těstoviny, tmavou rýži…), ovesné vločky, ovoce, zeleninu či luštěniny.

Dostatek vody

Prediabetes – na jeho příznaky pomůže těchto 6 babských rad 4

Dále je opravdu důležité, abyste měli každý den dobře nastavený pitný režim, který by měl v ideálním případě zahrnovat obyčejnou kohoutkovou vodu. Pokud vám nechutná, do džbánku můžete přidat například nakrájené čerstvé ovoce s bylinkami, díky kterým bude její pití o poznání příjemnější. Díky vodě nebudete mít hustou krev a také se díky ní (v kombinaci s vlákninou) zlepší vaše trávení.

Naopak se snažte vyhnout sladkým limonádám, energetickým nápojům, alkoholu a sladkým džusům (pokud je chcete pít, větší část sklenice naplňte obyčejnou vodou). Vhodné pro vás naopak mohou být i čaje, neměly by být ale slazené.

Redukce stresu

Prediabetes – na jeho příznaky pomůže těchto 6 babských rad 5

Hodně lidí o tom vůbec neví, ale zvýšená stresová zátěž může vést ke zvýšené hladině krevního cukru. Proto se ve svém zájmu snažte, abyste měli na denním plánu i relaxační a zklidňující techniky, které vám ji pomohou držet pod kontrolou.

Patří k nim například:

  • Meditace
  • Cvičení
  • Psaní deníku
  • Provozování oblíbeného koníčku

V neposlední řadě také můžete vyzkoušet bylinky na kontrolu hladiny krevního cukru (jako je například skořice) či nikotinovou a alkoholovou abstinenci a kontrolu porcí. Také určitě nezapomínejte na pravidelný monitoring krevního cukru, protože jedině tak budete mít jistotu, že se vaše úsilí ubírá správným směrem.

Napsat komentář