Víte, co je spondylolýza?

O tom, že někdo trpí artrózou páteře, nebo neuropatií jste už nejspíš někdy slyšeli. Co když se ale před vámi vytasí někdo s tím, že mu diagnostikovali spondylolýzu? Dokázali byste ihned rozpoznat, co ho trápí, nebo byste museli při nejbližší příležitosti prozkoumat internet? Pokud se řadíte ke druhé skupině, měli byste si přečíst náš dnešní článek.

Všichni si přejeme být co nejdéle zdraví. Ne každý má ale to štěstí, že se mu tohle přání vyplní. Mnohdy naše zdravotní problémy začnou naprosto nepozorovaně a nevinně. Až se z nich nakonec stanou potíže obrovských rozměrů. Když jde navíc o něco, co není v naší populaci zcela běžné, můžeme mít pocit nepochopení a sociálního vyloučení. (Své o tom vědí všichni ti, které sužuje třeba Bechtěrevova nemoc.) 

Abychom pomohli tuhle problematiku změnit, v dnešním článku se podíváme na to, co přesně stěžuje život lidem se spondylolýzou. A kdo ví? Možná zjistíte, že jí trpíte i vy osobně. Jenom o tom nevíte.

Víte, co je spondylolýza? 2

Pokud jste připraveni, tak můžeme začít.

Co je spondylolýza?

Spondylolýza je zdravotní problém, který postihuje páteř. Vzniká tak, že dojde k posunutí obratle, který je kvůli tomu v jiném postavení ve srovnání s ostatními v řadě. Tento problém většinou postihuje spodní část zad. Obratel se přitom může posunout libovolným směrem. (I když ještě stále přetrvává názor, že se obratel posune dopředu, nebo dozadu.)

Tento stav postiženému způsobuje nepříjemné bolesti. Po vyhledání lékařské péče je ale (ač s trochou úsilí a práce) možné ho léčit.

Co se týče rizikových faktorů, ke spondylolýze může docházet v důsledku:

  • Genetiky
  • Nadměrné sportovní zátěže
  • Neobvykle rychlého růstu v dospívání
  • Zranění dítěte při porodu

Víte, co je spondylolýza? 3

Příznaky spondylolýzy

Nyní se společně podíváme na to, jak tento zdravotní stav poznáte. Díky tomu můžete lépe vyhodnotit, že je důležité neprodleně kontaktovat lékaře.

Spondylolýza se projevuje:

  • Dlouhodobou bolestí křížové a bederní oblasti
  • Ztuhlostí nohou a zad
  • Citlivostí spodní části zad
  • Bolavými stehny
  • Ztuhlými hýžděmi

U některých lidí však spondylolýza probíhá bez jakýchkoliv příznaků.

Diagnostika a léčba nemoci

Víte, co je spondylolýza? 4

Když přijdete k lékaři, ten by se měl zeptat na to, co vás trápí. Následně by měl prozkoumat vaši rodinnou anamnézu a váš životní styl. (Například by měl vědět, zda se věnujete nějakému konkrétnímu sportu, nebo máte fyzicky náročné zaměstnání.) 

Hned na to provede fyzickou prohlídku, která může pro lepší představu obsahovat i rentgen páteře. V případě, že je váš stav vážný vám může navrhnout operaci páteře. Existují ale i méně invazivní metody. Jen je potřeba počítat s tím, že budou trvat déle.

Běžně se přistupuje k:

  • Nošení zádového pásu
  • K fyzioterapii
  • K užívání léků proti bolesti
  • Píchání epidurálních injekcí

Pacientům se v žádném případě nedoporučuje, aby se věnovali činnosti, která jim způsobila tento úraz. Nevhodné pro ně může být i provádění některých kontaktních a extrémních sportů. 

Pokud chcete i přes své predispozice zůstat aktivní, poraďte se s lékařem, fyzioterapeutem či s osobním trenérem. Všechny tyto profese mají velmi dobré znalosti lidského těla, takže vám poskytnout cenné rady nad zlato.

Znáte někoho, kdo prodělal spondylolýzu?

 

Napsat komentář