Zánět slinivky břišní není procházkou růžovým sadem. Vzhledem k tomu, že může významně komplikovat život, je důležité znát jeho počáteční příznaky. Pomůže na něj dieta? A jak probíhá diagnostika? To vše a mnohem víc se dozvíte v našem dnešním článku.
Chronický zánět slinivky není tím jediným, co vám může udělat pořádné vrásky na čele. Nebezpečný je i akutní zánět slinivky, který může mít poměrně dramatický průběh. V obou případech jde o zánětlivé onemocnění slinivky břišní. Jejím hlavním úkolem je produkce enzymů, které jsou nezbytné pro normální trávení. Také ovlivňuje produkci inzulinu, který se podílí na regulaci krevního cukru.
Vzhledem k tomu, že zánět slinivky (speciálně ten akutní) může být i život ohrožující, je dobré vědět, jak ho rychle rozpoznat a jak probíhá jeho léčba.
Příznaky zánětu slinivky
Jak už víte, zánět rozdělujeme na akutní a chronický. Podle toho, se kterým máte tu čest, se mohou odlišovat jejich příznaky. Proto se podíváme na každý případ zvlášť.
Akutní zánět slinivky poznáte podle:
- Bolesti v horní části břicha
- Bolesti břicha, která vystřeluje do zad
- Citlivosti břicha na dotek
- Horečky
- Zrychleného tlukotu srdce
- Nevolnosti
- Zvracení
Chronický zánět pak poznáte podle:
- Bolesti v horní části břicha
- Bolesti břicha, která se zhoršuje po jídle
- Náhlého úbytku hmotnosti (bez toho, abyste se o to nějak snažili)
- Olejovité stolice
V případě, že u sebe zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte lékaře.
Příčiny problému
Některé citlivější jedince může začít bolet slinivka ze stresu. Objektivně je ale na seznamu rizikových faktorů mnohem širší spektrum příčin. Může jít například o vedlejší vliv žlučových kamenů, o infekci, cystickou fibrózu, obezitu, o prodělanou operaci v dutině břišní a podobně.
Velký pozor by si měli dát i lidé, kteří ve velké míře holdují alkoholu, protože alkoholismus je další spouštěč potíží se slinivkou (a játry). Bohužel, jakmile se projeví nějaké konkrétní problémy, obvykle došlo k většímu poškození orgánu.
V případě, že se problém nijak neřeší, může dojít k rakovině, cukrovce, infekci a k dalším přidruženým problémům, které se podepíší na délce a kvalitě vašeho života.
Diagnostika a léčba
Když přijdete k lékaři, kromě krátkého pohovoru můžete očekávat i sérii nejrůznějších vyšetření a testů. Může jít například o krevní test, o měření tlaku a o podstoupení některé ze zobrazovacích metod.
V případě, že je infekce bakteriálního původu, lékaři vám mohou předepsat antibiotika. Také je důležitá dieta, ve které by neměl být žádný alkohol. V případě, že máte cukrovku, lékař vám může doporučit užívání léků nebo píchání inzulinových injekcí.
Pokud problémy se slinivkou vyvolaly žlučníkové kameny, může vám být doporučena operace na jejich odstranění.
Prevence zánětu slinivky
Tím nejlepším, co pro sebe a zdraví své slinivky můžete v dlouhodobém horizontu udělat, je to, že významně omezíte svou spotřebu alkoholu. To je zároveň nejdůležitější krok prevence budoucích problémů. Dále se také pokuste dodržovat nikotinovou abstinenci, protože kouření může vyvolávat a komplikovat široké spektrum zdravotních problémů.
V případě, že máte potíže s nastavením zdravého jídelníčku, případně potřebujete, aby váš jídelníček respektoval již existující zdravotní potíže, určitě není chybou, když kontaktujete zkušeného nutričního specialistu. Ten by měl s ohledem na specifika vašeho zdravotního stavu sestavit nejvhodnější jídelníček na míru, kterého byste se pak měli začít dlouhodobě držet.
Máte zkušenost se zánětem slinivky? Pokud ano, šlo o akutní, nebo o chronický?
Zdroje informací
https://www.nhs.uk/conditions/acute-pancreatitis/ – Akutní zánět slinivky (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/symptoms-causes/syc-20360227 – Zánět slinivky (anglicky)
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-pancreatitis – Vše o zánětu slinivky (anglicky)