Zánět slinivky: 7 příznaků, které jej odhalí

Zánět slinivky břišní není procházkou růžovým sadem. Vzhledem k tomu, že může významně komplikovat život, je důležité znát jeho počáteční příznaky. Pomůže na něj dieta? A jak probíhá diagnostika? To vše a mnohem víc se dozvíte v našem dnešním článku.

Chronický zánět slinivky není tím jediným, co vám může udělat pořádné vrásky na čele. Nebezpečný je i akutní zánět slinivky, který může mít poměrně dramatický průběh. V obou případech jde o zánětlivé onemocnění slinivky břišní. Jejím hlavním úkolem je produkce enzymů, které jsou nezbytné pro normální trávení. Také ovlivňuje produkci inzulinu, který se podílí na regulaci krevního cukru.

Vzhledem k tomu, že zánět slinivky (speciálně ten akutní) může být i život ohrožující, je dobré vědět, jak ho rychle rozpoznat a jak probíhá jeho léčba.

Příznaky zánětu slinivky

Zánět slinivky: 7 příznaků, které jej odhalí 2

Jak už víte, zánět rozdělujeme na akutní a chronický. Podle toho, se kterým máte tu čest, se mohou odlišovat jejich příznaky. Proto se podíváme na každý případ zvlášť.

Akutní zánět slinivky poznáte podle:

 • Bolesti v horní části břicha
 • Bolesti břicha, která vystřeluje do zad
 • Citlivosti břicha na dotek
 • Horečky
 • Zrychleného tlukotu srdce
 • Nevolnosti
 • Zvracení

Chronický zánět pak poznáte podle:

 • Bolesti v horní části břicha
 • Bolesti břicha, která se zhoršuje po jídle
 • Náhlého úbytku hmotnosti (bez toho, abyste se o to nějak snažili)
 • Olejovité stolice

V případě, že u sebe zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte lékaře.

Příčiny problému

Některé citlivější jedince může začít bolet slinivka ze stresu. Objektivně je ale na seznamu rizikových faktorů mnohem širší spektrum příčin. Může jít například o vedlejší vliv žlučových kamenů, o infekci, cystickou fibrózu, obezitu, o prodělanou operaci v dutině břišní a podobně.

Velký pozor by si měli dát i lidé, kteří ve velké míře holdují alkoholu, protože alkoholismus je další spouštěč potíží se slinivkou (a játry). Bohužel, jakmile se projeví nějaké konkrétní problémy, obvykle došlo k většímu poškození orgánu. 

V případě, že se problém nijak neřeší, může dojít k rakovině, cukrovce, infekci a k dalším přidruženým problémům, které se podepíší na délce a kvalitě vašeho života.

Diagnostika a léčba

Zánět slinivky: 7 příznaků, které jej odhalí 3

Když přijdete k lékaři, kromě krátkého pohovoru můžete očekávat i sérii nejrůznějších vyšetření a testů. Může jít například o krevní test, o měření tlaku a o podstoupení některé ze zobrazovacích metod.

V případě, že je infekce bakteriálního původu, lékaři vám mohou předepsat antibiotika. Také je důležitá dieta, ve které by neměl být žádný alkohol. V případě, že máte cukrovku, lékař vám může doporučit užívání léků nebo píchání inzulinových injekcí.

Pokud problémy se slinivkou vyvolaly žlučníkové kameny, může vám být doporučena operace na jejich odstranění.

Zánět slinivky: 7 příznaků, které jej odhalí 4

Prevence zánětu slinivky

Tím nejlepším, co pro sebe a zdraví své slinivky můžete v dlouhodobém horizontu udělat, je to, že významně omezíte svou spotřebu alkoholu. To je zároveň nejdůležitější krok prevence budoucích problémů. Dále se také pokuste dodržovat nikotinovou abstinenci, protože kouření může vyvolávat a komplikovat široké spektrum zdravotních problémů.

V případě, že máte potíže s nastavením zdravého jídelníčku, případně potřebujete, aby váš jídelníček respektoval již existující zdravotní potíže, určitě není chybou, když kontaktujete zkušeného nutričního specialistu. Ten by měl s ohledem na specifika vašeho zdravotního stavu sestavit nejvhodnější jídelníček na míru, kterého byste se pak měli začít dlouhodobě držet.

Máte zkušenost se zánětem slinivky? Pokud ano, šlo o akutní, nebo o chronický?

Zdroje informací

https://www.nhs.uk/conditions/acute-pancreatitis/ – Akutní zánět slinivky (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/symptoms-causes/syc-20360227 – Zánět slinivky (anglicky)

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-pancreatitis – Vše o zánětu slinivky (anglicky)

Napsat komentář