Doprovod dítěte k lékaři je součástí života mnoha rodičů. Jelikož ale většinou tato potřeba zasahuje do pracovní doby, dost možná nevíte, jestli si máte brát neplacené volno, nebo to nějak řeší naše legislativa. A právě na to, na co máte nárok, se podíváme v dnešním článku.
Chystá se nějaký váš rodinný příslušník k lékaři a vy tam musíte být jako jeho zákonný zástupce? Případně, chystá se někdo z rodiny na zákrok, po kterém se doporučuje, aby ho vyzvedla a odvezla domů nějaká další osoba? V tom případě lze očekávat, že budete mít pracovní absenci. Možná vás ale překvapí, že doprovod k lékaři ošetřuje zákoník práce, takže se celkem snadno dozvíte, kdy máte nárok na náhradu mzdy a kdy si musíte vzít neplacené volno.
Přečtěte si: Co může znamenat bolest nohou?
Nemusíte se tedy bát, že na vás a vaše potřeby nikdo nemyslel. Jak ale postupovat, aby šlo všechno jako po másle?
Na to se společně mrkneme níže.
Ve kterých případech dostanete náhradu mzdy
V první řadě je třeba říct, že maximální délka volna, které lze čerpat jako doprovod k lékaři, je jeden den.
Náhradu mzdy dostanete, pokud doprovázíte:
- Manžela/manželku
- Dítě
- Rodiče (vaše nebo protějšku)
- Prarodiče (vaše nebo protějšku)
V takové chvíli byste měli získat náhradu mzdy v plné výši. U ostatních lidí, kteří si vás vyberou za svůj doprovod, však placené volno nedostanete. V takovém případě lze čerpat neplacenou absenci.
Tip: Co byste měli vědět o bolesti hlavy
Jak je to s vlastním ošetřením u lékaře?
Placené volno musíte dostat i v případě, že sami jdete k lékaři. Má to ale jednu podmínku. Zdravotnické zařízení, do kterého jdete, musí mít smluvní vztah s pojišťovnou, u které je zaměstnanec registrován. Také by mělo jít o nejbližší zařízení k bydlišti nebo k pracovišti. (Což se ale často neděje, protože z menších měst a vesnic musí lidé často za lékařem dojíždět. Případně mají lékaře ještě z doby, kdy bydleli jinde.)
V tomto případě také platí, že volno je poskytováno pouze na dobu nezbytně nutnou a za předpokladu, že ošetření nebo vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu.
Přečtěte si: Kloubní chrupavka a její zdraví
Další zajímavosti ohledně doprovodu
V nutných případech musíte být omluveni i v situace, kdy doprovázíte zdravotně postižené dítě do zařízení sociálních služeb, školy nebo školského zařízení. Volno se, stejně, jako v předchozích případech, však poskytuje jen jednomu z rodinných příslušníků.
Volno také dostanete, pokud dítě doprovázíte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte. Taktéž bude poskytnuto jen jednomu z rodinných příslušníků, tentokrát ale bez náhrady mzdy nebo platu.
Propustka k lékaři
Ne každý zaměstnavatel propustku k doktorovi vyžaduje, ale většinou se ji vyplatí pro doložení návštěvy mít. Pokud však pracujete v benevolentní firmě, celkem často stačí, když zaměstnavateli o návštěvě lékaře řeknete s dostatečně dlouhým předstihem. (Aby mohl například naplánovat směny.)
V případě, že potřebujete propustku, můžete si o ni říct na příslušném firemním oddělení. Pokud není k dispozici, vzor lze sehnat na internetu. Případně můžete jít do většího papírnictví, ve kterém jsou často k dostání notesy pro příjmové a výdejové doklady a další potvrzení, včetně propustek.
Důležité je, aby dokument splňoval:
- Formulaci “Propustka k lékaři”
- Jméno a příjmení zaměstnance
- Datum a hodinu odchodu k lékaři a návratu do zaměstnání
- Potvrzení hodiny a data odchodu od lékaře
- Podpis nadřízeného
- Potvrzení zdravotnického zařízení (podpis a razítko lékaře)
Lékař je povinen předloženou propustku od lékaře na vaši žádost potvrdit.