Doprovod k lékaři – máte nárok na propustku z práce?

(aktualizace 9. října 2023 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Doprovod dítěte k lékaři je součástí života mnoha rodičů. Jelikož ale většinou tato potřeba zasahuje do pracovní doby, dost možná nevíte, jestli si máte brát neplacené volno, nebo to nějak řeší naše legislativa. A právě na to, na co máte nárok, se podíváme v dnešním článku.

Chystá se nějaký váš rodinný příslušník k lékaři a vy tam musíte být jako jeho zákonný zástupce? Případně, chystá se někdo z rodiny na zákrok, po kterém se doporučuje, aby ho vyzvedla a odvezla domů nějaká další osoba? V tom případě lze očekávat, že budete mít pracovní absenci. Možná vás ale překvapí, že doprovod k lékaři ošetřuje zákoník práce, takže se celkem snadno dozvíte, kdy máte nárok na náhradu mzdy a kdy si musíte vzít neplacené volno.

Přečtěte si: Co může znamenat bolest nohou?

Nemusíte se tedy bát, že na vás a vaše potřeby nikdo nemyslel. Jak ale postupovat, aby šlo všechno jako po másle?

Na to se společně mrkneme níže.

Ve kterých případech dostanete náhradu mzdy

Doprovod k lékaři – máte nárok na propustku z práce? 2

V první řadě je třeba říct, že maximální délka volna, které lze čerpat jako doprovod k lékaři, je jeden den.

Náhradu mzdy dostanete, pokud doprovázíte:

  • Manžela/manželku
  • Dítě
  • Rodiče (vaše nebo protějšku)
  • Prarodiče (vaše nebo protějšku)

V takové chvíli byste měli získat náhradu mzdy v plné výši. U ostatních lidí, kteří si vás vyberou za svůj doprovod, však placené volno nedostanete. V takovém případě lze čerpat neplacenou absenci.

Tip: Co byste měli vědět o bolesti hlavy

Jak je to s vlastním ošetřením u lékaře?

Doprovod k lékaři – máte nárok na propustku z práce? 3

Placené volno musíte dostat i v případě, že sami jdete k lékaři. Má to ale jednu podmínku. Zdravotnické zařízení, do kterého jdete, musí mít smluvní vztah s pojišťovnou, u které je zaměstnanec registrován. Také by mělo jít o nejbližší zařízení k bydlišti nebo k pracovišti. (Což se ale často neděje, protože z menších měst a vesnic musí lidé často za lékařem dojíždět. Případně mají lékaře ještě z doby, kdy bydleli jinde.)

V tomto případě také platí, že volno je poskytováno pouze na dobu nezbytně nutnou a za předpokladu, že ošetření nebo vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu.

Přečtěte si: Kloubní chrupavka a její zdraví

Další zajímavosti ohledně doprovodu

V nutných případech musíte být omluveni i v situace, kdy doprovázíte zdravotně postižené dítě do zařízení sociálních služeb, školy nebo školského zařízení. Volno se, stejně, jako v předchozích případech, však poskytuje jen jednomu z rodinných příslušníků.

Volno také dostanete, pokud dítě doprovázíte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte. Taktéž bude poskytnuto jen jednomu z rodinných příslušníků, tentokrát ale bez náhrady mzdy nebo platu.

Propustka k lékaři

Doprovod k lékaři – máte nárok na propustku z práce? 4

Ne každý zaměstnavatel propustku k doktorovi vyžaduje, ale většinou se ji vyplatí pro doložení návštěvy mít. Pokud však pracujete v benevolentní firmě, celkem často stačí, když zaměstnavateli o návštěvě lékaře řeknete s dostatečně dlouhým předstihem. (Aby mohl například naplánovat směny.)

V případě, že potřebujete propustku, můžete si o ni říct na příslušném firemním oddělení. Pokud není k dispozici, vzor lze sehnat na internetu. Případně můžete jít do většího papírnictví, ve kterém jsou často k dostání notesy pro příjmové a výdejové doklady a další potvrzení, včetně propustek.

Důležité je, aby dokument splňoval:

  • Formulaci “Propustka k lékaři”
  • Jméno a příjmení zaměstnance
  • Datum a hodinu odchodu k lékaři a návratu do zaměstnání
  • Potvrzení hodiny a data odchodu od lékaře
  • Podpis nadřízeného
  • Potvrzení zdravotnického zařízení (podpis a razítko lékaře)

Lékař je povinen předloženou propustku od lékaře na vaši žádost potvrdit.

Napsat komentář