Léčba tenisového lokte: Zkuste našich 9 tipů, které pomohou

Ať už se věnujete aktivnímu sportu, nebo vykonáváte jednotvárné zaměstnání, překvapit vás může tenisový loket, který může dost zásadně omezit rozsah vašich každodenních aktivit. Kde bolí tenisový loket? Ohrožuje jen tenisty? A existuje na něj nějaká přírodní léčba?

Tenisový loket je onemocněním šlach a svalových úponů. Zajímavostí je, že i přes jeho název nemusí až tak trápit vrcholové tenisty (kteří znají správné herní techniky), ale spíš pracující lidi. Typicky jde například o uklízečky a uklízeče či o lidi, jež se živí kancelářskou profesí. V minulosti se tomuto problému dokonce říkalo křeč písařů. V krajních případech se může rozšířit až do ramene a zápěstí.

Přečtěte si: Co znamenají bolesti nohou?

Mezi hlavní příznaky tenisového lokte patří hlavně bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat do zápěstí nebo do ramene. Bolavé místo může být na dotek citlivé a teplé. V horších případech se pak může přidat i otok. Mezi hlavní způsoby léčby pak obvykle patří změna režimu. Na tenisový loket se dává neschopenka například po jeho operaci.

Léčba tenisového lokte: Zkuste našich 9 tipů, které pomohou 2

V případě, že k ní (zatím) nechcete nebo nemůžete přistoupit, co pomáhá na tenisový loket (nejen) v domácích podmínkách?

Ortéza na tenisový loket

Aby se loket neustále nepřetěžoval a nebyl v nesprávné pozici, lékař vám může doporučit nošení ortézy. Pravda, asi to nebude úplně nejpohodlnější řešení, protože se budete muset zdržet řady každodenních aktivit, tímto krokem ale můžete přispět k rychlejšímu vyřešení problému.

Klid

V souvislosti s předchozím bodem je třeba zmínit, že nošení ortézy by mělo být doplněno ještě o klidový režim. V případě, že ho nebudete důsledně dodržovat, stav tenisového lokte se bude úměrně tomu zhoršovat.

Tejpování tenisového lokte

Pokud si nemůžete dovolit nosit ortézu a potřebujete alespoň částečně zachovat svou pohyblivost, vyzkoušejte tejpování. Myslete ale na to, že lepení tejpů musí být naprosto přesné, jinak vám spíš uškodí.

Přečtěte si: Co je to artritida?

Studený obklad

Léčba tenisového lokte: Zkuste našich 9 tipů, které pomohou 3

Pokud vás tenisový loket hodně bolí a je přítomen i otok, rozhodně nic nepokazíte, když si na něj budete průběžně přikládat studený obklad. Ten by však neměl být přiložen moc dlouho, jinak by mohlo dojít k promrznutí.

Mast na tenisový loket

Na tenisový loket pomáhají například některé bylinky na bolest kloubů. Patří k nim například kostival, ze kterého se dá v lékárnách sehnat mast, jež si můžete na postižené místo natřít. Také může pomoci měsíčková mast a konopné mazání.

Přírodní zábaly

Některé babské rady na tenisový loket uvádí, že je možné na bolavé místo aplikovat cibulový nebo octový zábal. U octa by se měla smíchat maximálně jedna lžíce na sklenici vody. Cibuli zase stačí nakrájet a přivázat ji šátkem na místo, kde se pak nechá působit po dobu několika hodin.

Přečtěte si: Co je kloubní chrupavka a jak o ni pečovat?

Kloubní výživa

Součástí péče o pohybový aparát by měla být nepochybně i kvalitní kloubní výživa, která by měla obsahovat například kolagen, vitamín C, glukosamin, chondroitin a mnoho dalších. Prozkoumat můžete například naše nedávné srovnání, nebo si od nás můžete nechat doporučit dobře hodnocenou českou kloubní výživu Kloubin.

Léky na bolest

Léčba tenisového lokte: Zkuste našich 9 tipů, které pomohou 4

Pokud se nedá bolest tenisového lokte snést, je přípustné užít i nějaký ten lék, který může působit i v rámci omezení zánětu. U lékaře pak můžete v krajním případě dostat obstřik, jde ale jen o dočasné řešení.

Cviky a fyzioterapie

Z dlouhodobého pohledu není na škodu chodit na fyzioterapii, kde se seznámíte s cviky, které vám mohou pomoci ulevit od bolesti a které pak můžete dělat i doma nebo v práci.

Máte s tenisovým loktem a jeho léčbou nějakou osobní zkušenost?

Napsat komentář