Čekají vás odběry krve? 3 tipy, jak přijít správně nalačno

Čeká vás odběr krve kvůli nějakému vyšetření, ale nevíte, jak se na odběr nalačno připravit? Pokud trochu tápete, pak jste tady správně, protože v dnešním článku si povíme vše, co potřebujete o tomto tématu vědět.

Z odběrů krve se toho dá hodně poznat. Například cukrovka. Mnohé ženy pak také čekají odběry krve v těhotenství, v průběhu kterých se zjišťuje krevní skupina, Rh faktor a výskyt protilátek v krvi. V neposlední řadě se také provádí testy na pohlavně přenosné choroby, které by mohly ovlivnit vývoj těhotenství, a hladina cukru v krvi kvůli riziku těhotenské cukrovky. U klasické neléčené cukrovky hrozí například komplikace, mezi které patří neuropatie.

Přečtěte si: Co mohou naznačovat bolesti nohou?

Je ale vlastně docela jedno, kvůli čemu na odběry krve jdete, pokud vám lékař řekne, že vzorek krve budete muset odevzdat nalačno, je potřeba se na to předem trochu připravit, aby byl výsledek co možná nejpřesnější a nebylo nutné test například z nějakého důvodu opakovat.

Čekají vás odběry krve? 3 tipy, jak přijít správně nalačno 2

Co tedy dělat, aby vše proběhlo tak, jak má, už na první pokus?

3 tipy, jak na odběry krve nalačno

Pitný režim

Aby krev tekla tak, jak má, sice byste neměli před odběrem jíst, určitě byste však měli mít dostatečné množství tekutin. Obvykle se doporučuje čistá kohoutková voda, kterou budete mít (spolu s menší svačinou, kterou sníte po odběru) v tašce. Určitě si nedávejte pití, které obsahuje cukr, protože pak může zkreslit výsledky testů na hladinu glukózy.

Přečtěte si: Co je nemoc dna?

Správně načasované poslední jídlo

Poslední jídlo před odběrem byste měli sníst následujícího večera. Nejpozději však do půlnoci. (Nejlépe byste neměli jíst 12 hodin.) I když neexistuje konkrétní seznam toho, co můžu jíst před odběry krve nalačno, má se za to, že přijatá večeře by měla být spíš lehká. Co se nesmí nesmí před odběry krve jsou například hodně sladká a tučná jídla, která mohou taktéž zkreslit výsledky odběru další den.

Čekají vás odběry krve? 3 tipy, jak přijít správně nalačno 3

Pozor na alkohol

Den před odběrem by se určitě neměl pít ani alkohol, protože kromě náročnějšího vstávání by mohl opět způsobit zkreslení hladiny krevního cukru.

Co dalšího se hodí vědět?

Těhotné ženy by určitě měly mít při odběrech nalačno doprovod, protože není vyloučeno, že se jim může udělat kvůli delšímu hladovění špatně. Také se snažte co nejméně stresovat, v opačném případě vám nemusí jít krev na vyšetření správně nabrat. Po odběru se také hodí mít alespoň část dne klidový režim.

Tip: Tohle může signalizovat bílkovina v moči

Proč jít na odběr?

Na odběry krve asi nikdo nechodí proto, že by ho bavilo nechat do sebe píchat jehlou, rozhodně však mají svoje opodstatnění. Díky krevním testům se dá přijít na mnoho informací, které se týkají vašeho zdravotního stavu. Kromě již zmíněné cukrovky se dá odhalit například borelióza nebo pohlavně přenosná choroba. 

V průběhu odběru se také může zjistit, že máte zvýšenou hladinu cholesterolu, která by mohla v budoucnu zapříčinit třeba infarkt. Berte to tedy především tak, že na odběry jdete kvůli sobě a zkvalitnění svého života a zdraví.

Výhody pro dárce krve

Dárci krve by neměli chodit na odběr nalačno, z toho důvodu jsme se jim v předchozích odstavcích vůbec nevěnovali. Pokud vás něco takového čeká, pak byste měli lehce posnídat, měli byste mít dostatečný příjem tekutin a měli byste být (kromě jiného) perfektně zdraví. 

I když za samotné darování krve nedostanete finanční příspěvek, můžete čerpat jiné, potenciálně zajímavé, výhody.

K těm patří:

  • Pracovní volno s náhradou mzdy
  • Poukazy od zdravotních pojišťoven (v tomto ohledu se nabídka liší, proto se zajímejte, co nabízí pojišťovna, u které jste vy)
  • Odečet z daňového základu

Chodíte na odběry krve pravidelně?

Napsat komentář