Zvládejte stres: 9 tipů, jak se zbavit stresu

Nervy a stres trápí v posledních letech snad každého. Pokud ne kvůli aktuálním událostem v zahraničí, tak dost možná kvůli rostoucím životním nákladům a osobním problémům. Těžce pracující také může sužovat syndrom vyhoření, který může vyústit v totální neschopnost hnout prstem. Jak se uklidnit? A existují přírodní prostředky, které stojí za to zkusit?

Mnozí lidé si na problémy se stresem a se spánkem oblíbili volně prodejné CBD kapky, jejichž užívání jim dělá dlouhodobě dobře. Hodně lidí k nim má ale stále ještě nedůvěru, takže hledají jiné cesty, které jim pomohou si od něj trochu ulevit.

Tip: Co jsou to adaptogeny?

Proto se podíváme na další metody, jak se zbavit stresu, které lze aplikovat jak doma, tak na cestách a v práci. Některé jsou vhodné i jeho pro dlouhodobou prevenci, další poskytují okamžitou úlevu od nahromaděného napětí.

Tak se pohodlně usaďte a pokračujte ve čtení.

Ašvaganda

Ašvaganda je bylinka, která má mnoho různých jmen. Známe ji například i pod termínem vitánie snodárná, vitánie spavá či indický ženšen. Jde o exotickou bylinku, která se nejčastěji aplikuje ve stresujících životních situacích. Zvlášť proto, že může omezit reakci těla na stresovou zátěž a může podpořit celkovou relaxaci. V neposlední řadě se také používá na podporu spánku a jeho kvality.

Pohyb

Někdy pomáhá, když se z napětí pořádně vyběháte nebo vymlátíte. (Samozřejmě vás tím nenabádáme k tomu, abyste si to s někým vyříkali ručně, mnohem bezpečnější budou rukavice s boxovacím pytlem.) Koho nic takového neláká, tomu může prospět i procházka po přírodě, která mu pomůže zklidnit podrážděnou mysl.

STOP nezdravým návykům

Zvládejte stres: 9 tipů, jak se zbavit stresu 2

I když může být lákavé bojovat proti stresu cigaretami, sladkostmi či alkoholem, z dlouhodobého hlediska těmito způsoby zhoršíte svou fyzickou kondici a zdraví. Alkohol a další škodlivé látky, navíc podporují vznik závislosti, která může negativně ovlivnit i vaše duševní zdraví a vnitřní rozpoložení.

Komunikace

Když je vám skutečně těžko, naplánujte si odpoledne s kamarády nebo s rodinnými příslušníky, na kterých vám záleží. Kromě toho, že se můžete vymluvit a naleznete pochopení, snáze přijdete na jiné myšlenky a možná se i zasmějete. Tento tip je vhodný i na stres v těhotenství, který může negativně ovlivnit vyvíjející se plod.

Buďte kreativní

Za normálních okolností nemá většina z nás dost příležitostí chovat se a přemýšlet kreativně. Proto je vhodné si na tyto aktivity udělat speciální časové okno. To můžete využít pro poslech hudby a pro intuitivní tanec. Také můžete zpívat, válet se po zemi, kreslit si (nebo si jen tak čmárat), malovat rukama, lít akryl na plátno (z čehož pak vznikají krásné mramorové obrazy), zkoušet automatické psaní a podobně. V neposlední řadě si můžete oddychnout i v kroužku ochotnického divadla.

Meditace a jóga

Zvládejte stres: 9 tipů, jak se zbavit stresu 3

Východním národům nemůžeme upřít, že si s napětím dovedou v mnoha případech poradit mnohem snáze, než jak to umíme my. Jedním z hlavních důvodů je, že součástí jejich životů je v řadě případů pravidelné cvičení jógy a provozování meditace. To vše jsou aktivity, které přispívají k udržení klidného vnitřního rozpoložení, k odplavení stresu a k větší spokojenosti se životem.

Dobrovolnická činnost

Pokud máte pocit, že nic ve vašem životě nemá smysl, zkuste se zapojit do nějaké dobrovolnické činnosti. Dobrou volbou může být například sázení stromů nebo pomoc na charitativních bazarech. Zkuste proto najít nějakou nadaci či neziskovou organizaci ve svém okolí a nabídněte se jako posila.

Zdravý jídelníček

Zvládejte stres: 9 tipů, jak se zbavit stresu 4

Nelze očekávat, že když ze svého těla uděláte popelnici, že to bude mít pozitivní vliv na vaši náladu a zdraví. Zkuste tedy většinu času jíst zdravě a čokoládu, chipsy nebo jinou laskominu, si dopřejte jen občas. Kromě toho, že se budete na tuto chvíli těšit, budete se těšit dobrému zdraví. Také snáze překonáte všední strasti života.

Nádech a výdech

Pokud jste skutečně v krizi, zkuste se několikrát pořádně nadechnout a vydechnout. Také nereagujte na spouštěč stresu a vzteku okamžitě, ale napočítejte alespoň do pěti. Pokud je požadavek protistrany skutečně přes čáru, jakmile se trochu uklidníte, zkuste ji oslovit a asertivně komunikovat, jaké jsou vaše důvody toho, proč není možné požadavku vyhovět. Aby šlo o produktivní diskuzi, zkuste obratem navrhnout jiné/realistické/funkční řešení.

Jaké tipy a triky proti stresu znáte vy?

Napsat komentář