Testosteron: Mužský hormon, který v průběhu let ubývá

(aktualizace 8. června 2023 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který je důležitý jak pro reprodukci, tak pro celkové zdraví. Problém je v tom, že ho vlivem stárnutí a nezdravého životního stylu může začít ubývat, takže vás může v pokročilém věku negativně překvapit andropauza, které se někdy říká mužský přechod. Jak zvýšit mužský hormon přirozeným způsobem? A fungují na mužský hormon tablety?

Nezdravý životní styl je metlou lidstva. Dlouhodobý stres zhoršuje naši duševní pohodu, má ale negativní dopady i na celkové zdraví našeho organismu. Jeho působení může přispět třeba k vyššímu krevnímu tlaku, který se spojuje s rizikem vzniku chorob kardiovaskulárního systému. Může mít ale negativní dopad i na libido a na vznik nejrůznějších závislostí. (Například na alkoholu, který často používáme jako pomocnou berličku.)

Kromě jiného, stres může podpořit rychlejší pokles testosteronu a může způsobovat problémy se spánkem, které mužskému hormonu také příliš nepřidávají.

Tip: Jak na zdravý spánek objevíte v tomto článku.

Jelikož se klasické testosteron tablety nedostanou ke každému zájemci v době, kdy jeho množství v těle klesá, mužům nejčastěji pomáhají přírodní doplňky stravy na podporu testosteronu, vitality a libida a změna životního stylu.

Testosteron: Mužský hormon, který v průběhu let ubývá 2

Jak to tedy dělat správně?

Co je to mužský hormon testosteron?

Testosteron je steroidní hormon, který patří do skupiny androgenů. I když jde primárně o mužský pohlavní hormon, v malém množství ho mají v organismu i ženy. V mužském organismu je zodpovědný za normální spermatogenezi a za vývoj sekundárních pohlavních znaků. K jeho zvýšení dochází v období puberty. V průběhu času má však jeho hladina tendenci postupně klesat (uvádí se, že se tak děje od cca 30 let věku, pokles je pak zhruba o 1 % ročně).

S narůstajícím věkem, v průběhu kterého se navíc o svůj organismus nestaráte tak, jak byste měli, může dojít k jeho razantnějšímu úbytku, který se může projevit příznaky andropauzy. Proto se muži čím dál častěji zajímají o to, jak podpořit hladinu testosteronu přirozeným způsobem.

Příznaky nízké hladiny testosteronu a andropauzy

Testosteron: Mužský hormon, který v průběhu let ubývá 3

Jedním z příznaků snížené hladiny testosteronu je pokles libida a chuti na sex. Také se můžete setkat s erektilní dysfunkcí, která může způsobovat problémy s dosažením erekce, případně i problémy s jejím udržením.

Mezi další symptomy patří i:

  • Únava
  • Ztráta aktivní svalové hmoty
  • Přibírání na váze
  • Častá změna nálad
  • Ztráta kostní hmoty
  • Horší paměť
  • Anémie

A mnoho dalších.

Mezi rizikové faktory, které mohou kromě věku podpořit úbytek testosteronu, patří například nadváha, nadměrné pití alkoholu a podobně. Jak tedy můžete vidět, jeho hladina přímo souvisí i s vaším dlouhodobým životním stylem.

Tipy, jak zvýšit testosteron

Testosteron: Mužský hormon, který v průběhu let ubývá 4

Nyní se mrkneme na to, jak zvýšit hladinu testosteronu přírodními prostředky, které jsou šetrné a velmi dobře dostupné. Prvním užitečným tipem je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s obsahem bylinek a dalších látek, které podporují mužskou vitalitu, sexualitu a potenci. Testosteron tablety jsme probírali v tomto článku, takže se do něj můžete podívat.

Na podporu tvorby testosteronu se například používá pískavice řecké seno, tato bylinka se ale často doplňuje i o zinek, ženšen a mnoho dalších látek.

Dále vám určitě prospěje změna životního stylu, která by měla zahrnovat dostatečné množství spánku, redukci stresu, zdravější jídelníček, ve kterém by mělo být dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin, libového masa a podobně. Snažte se vyhnout alkoholu a nikotinu a dopřávejte si zvýšené množství čisté vody.

V neposlední řadě vám pomůže i redukce a hmotnosti a pohybová aktivita, u které se klade důraz hlavně na silová cvičení.

Měli jste někdy potíže se sníženou hladinou testosteronu?

Napsat komentář