Tribulus čili kotvičník: Má účinky na zvýšení testosteronu?

Kotvičník zemní je v posledních několika letech velmi oblíbenou bylinkou, po které se shání především muži, kteří chtějí podpořit svou sexualitu. Některé zdroje uvádí, že má tato bylinka pozitivní vliv na hladinu testosteronu a na sportovní výkon. Je to ale pravda? A pokud ne, na co jiného může jeho užívání pomoci?

Zvýšení hladiny testosteronu je velké téma, protože se pomalu přistupuje na to, že i u mužů dochází k něčemu, co lze nazvat mužským přechodem (přesný termín je andropauza), na jehož vznik může mít vliv pokles testosteronu.

Tohoto hormonu postupně ubývá od cca 30-35 let, jde ale jen asi o 1 % ročně, takže nejde o tak radikální sešup, s jakým se ve svém životě musí před menopauzou potýkat zralé ženy. I tak ale nejde o nic příjemného, tím spíš, že na hladinu testosteronu v těle může mít negativní dopad i dlouhodobý životní styl.

Z toho důvodu jsou na trhu testosteron tablety. Ve své podstatě jde o volně prodejné doplňky stravy pro muže, které obsahují jednu a více látek na podporu sexuality, plodnosti, vitality a libida. Mezi účinky kotvičníku se kromě podpory testosteronu také uvádí i zlepšení sportovního výkonu, proto ho často nacházíme na zadních etiketách různých typů produktů.

Je ale zvýšení testosteronu kotvičníkem pravda, nebo jen hodně silně zažitý mýtus, který je třeba vyvrátit?

O kotvičníku zemním

Tribulus čili kotvičník: Má účinky na zvýšení testosteronu? 2

Kotvičník zemní je jednoletá bylinka, která patří do čeledi kacibovitých. Má žluté květy s pěti lístky a kvete především v červnu a červenci. Má plody, které svým tvarem připomínají kotvu, takže vysvětlují, proč tribulus terrestris dostal v češtině své jméno. I když se mnohde považuje za plevel (protože roste například na rumištích), v některých zemích je nedílnou součástí tradiční lidové medicíny.

V lidovém léčitelství se kotvičník zemní používal kvůli potenciálně diuretickým účinkům. Také se s ním spojuje podpora funkce ledvin a podpora vykašlávání. Dále se pak doporučoval i na podporu zraku, na vyrážky, na bolesti hlavy a na mnoho dalších potíží, na které lidé v dřívějších dobách neměli funkční léky. Ve starověkém Řecku dokonce říkali, že kotvičník zemní má omlazující efekt.

Kotvičník pro muže

Tribulus čili kotvičník: Má účinky na zvýšení testosteronu? 3

Jak už bylo řečeno, muži tuto bylinku používají na zvýšení hladiny testosteronu. Ovšem, než se tak rozhodnete učinit i vy, je dobré vědět, že zrovna v tomto ohledu vám kotvičník zemní pomoci překvapivě nemusí.

Jedna recenze analyzovala výsledky 12 hlavních studií o účincích rostliny na muže a ženy ve věku 14–60 let. Studie trvaly 2–90 dní a mezi účastníky byli zdraví lidé a ti, kteří měli sexuální problémy.

Vědci zjistili, že tento doplněk nezvyšuje testosteron. Jiní vědci zjistili, že Tribulus terrestris může zvýšit testosteron v některých studiích, které proběhly na zvířatech, ale že tento výsledek není obvykle pozorován u lidí. Efekt kotvičníku také nezahrnuje podporu sportovního výkonu, takže ani z tohoto důvodu se ho nevyplatí brát.

Podpora libida

Co vám však kotvičník zemní nabídnout může, je podpora chuti na sex. Vědci zjistili, že když muži se sníženou sexuální touhou konzumovali 750–1 500 mg kotvičníku zemního denně po dobu dvou měsíců, jejich sexuální touha vzrostla o 79 %. Také 67 % žen s velmi nízkým libidem zaznamenalo zvýšenou sexuální touhu poté, co užívaly 500–1 500 mg kotvičníku po dobu 90 dnů. 

Vzhledem k tomu, že vyšší libido a sexuální touha je hodně důležitá pro spokojený partnerský život a pro normální sebehodnocení, domníváme se, že tato skutečnost dovede poměrně dobře vyvážit fakt, že na běžně doporučované problémy (sportovní výkon, zvýšení hladiny testosteronu) není kotvičník zemní funkční.

Jak ho užívat?

Tribulus čili kotvičník: Má účinky na zvýšení testosteronu? 4

Za jak dlouho účinkuje kotvičník záleží na tom, zda ho budete kombinovat i s dalšími látkami na podporu testosteronu, sexuality a libida. Když je jich víc, mohou se navzájem podpořit ve svých účincích, takže je vhodné vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které mají ve složení větší počet látek. Kotvičník také většinou nemá nežádoucí účinky, takže je u mužů dobře snášen.

Co se týče konkrétních látek, se kterými je vhodné ho párovat, zkuste vsadit na:

  • Pískavici řecké seno
  • Slivoň africkou
  • Macu peruánskou
  • Ženšen pravý
  • Šafrán setý

Také rozhodně neuškodí, když ve složení najdete zinek, protože ten se obvykle spojuje s podporou normální plodnosti.

 

Napsat komentář